A MAGYAR BÁNYÁSZATI SZÖVETSÉG FELHÍVÁSA
Tisztelt Elnök /Vezérigazgató/Igazgató Úr! Tisztelt Bányavállalkozó!
A társadalom a bányászatot még mindig a rendszerváltás időszakában lezajlott szénbányászati szerkezetátalakítással, a kényszerűen bekövetkezett mélyműveléses szénbánya bányabezárásokkal azonosítja. A külfejtéses bányászattal szemben pedig az utóbbi évtizedben különösen felerősödtek a helyi ellenszenvek, melyek érvanyagai az önkormányzati-, sőt az Országos Területrendezési Tervben is érvényesülnek. A bányászat egészére kiterjedően jelentős korlátozásokkal jár a NATURA 2000 lefedettségnek a természetvédelmi ökológiai folyosókkal történő kibővítése, valamint a világörökségi területek bővítése.
Mindezen tendenciák érvényesüléséhez nagyban járult hozzá a torz nemzetgazdasági statisztikai számbavétel is. Nevezetesen az, hogy a statisztikai számbavétel – még az alapvetően bányászatra alapozott vállalkozások esetében is – a vertikum főtevékenységi TEÁOR besorolása miatt gyakorlatilag eltünteti a vertikumba integrált bányászatot. Ezzel jelentősen csorbul az ágazat GDP-hez történő hozzájárulásának, valamint foglalkoztatottjainak számbavétele is.
A bányászat nemzetgazdasági jelentőségét torzító KSH adatok korrigálását csakis közös szakmai összefogással tudjuk elérni, melynek megalapozásához a csatolt adatlap kitöltését kérjük.
Az adatlap az ágazat nemzetgazdasági súlyának összesíthetősége mellett azt az újbóli MBSZ kezdeményezést is – nemzetgazdasági hatásvizsgálat bemutatásával – kívánja megalapozni, mely a közutakat egyáltalán nem terhelő bányászati technológiákhoz felhasznált gázolaj jövedéki adó részben, vagy egészben történő visszatérítés elérését is célozza.
A korrekt megítélés eléréséhez nélkülözhetetlen a teljes körű felmérés, melyben minden egyes bányászati tevékenységet is folytató vállalkozás erre vonatkozó adatai összesíthetőek legyenek.
Kérjük, hogy – lehetőleg január 25-ig történő – adatszolgáltatásával szíveskedjék segítségére lenni a valódi értékteremtő bányászati ágazatnak, hogy a nemzetgazdasági súlya-, GDP növelő képessége-, a foglalkoztatásban betöltött meghatározó szerepe ismét érvényesülhessen a társadalmi megítélés tekintetében is.
Köszönjük, hogy adatszolgáltatásával hozzájárul az ágazati célkitűzések megvalósításához!
Jó szerencsét!
Budapest, 2012. január 9.
Holoda Attila
elnök