TÁJÉKOZTATÓ
a Magyar Bányászati Szövetség 2012. május 25-ei közgyűléséről

 

 

A Közgyűlés levezetője Dr. Holoda Attila, az MBSZ elnöke volt. Bejelentette, hogy a jelenléti ív tanúsága szerint – figyelemmel a csatolt írásos meghatalmazásokra is – a közgyűlés az egyes napirendi pontokhoz szükséges mértékben 88 %-os szavazati jogosultság birtokában határozatképes.

Az Alapszabály szerint írásban előzetesen meghirdetett – a közgyűlés által egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadott – napirendje:

1. Tájékoztató a bányászatot érintő jogszabályváltozásokról, Előadó: Dr. Tamaga Ferenc az MBFH elnök-helyettese
2. Beszámoló az MBSZ elmúlt közgyűlés óta végzett tevékenységéről;
3. Az Alaptörvény, valamint „Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” szóló 2011. évi CLXXV. törvény kapcsán esedékessé vált Alapszabály módosítás, továbbá a 2011. évi mérlegbeszámoló elfogadása.
4. Aktuális feladatok.
5. Egyebek

1.napirendi pont: Tájékoztató a bányászatot érintő jogszabályváltozásokról

A napirend előadója Dr. Tamaga Ferenc az MBFH elnök-helyettese, felhatalmazást adott arra, hogy prezentációja csatolható a közgyűlési jegyzőkönyvhöz, illetve közzétételre kerülhet az MBSZ honlapján is.

Hozzászólások:

Dr. Magyari Dániel ügyvezető igazgató hozzászólása:

Üdvözli, hogy Dr. Tamaga Ferenc elnökhelyettes úr tájékoztatója szerint az energiastratégia kiemelt céljává vált az energia importfüggőség csökkentése és kiemelt kérdés a jogi szabályozás egyszerűsítése. Sajnálatos, hogy a hétköznapi tapasztalatok ezt nem igazolják. Sőt, a jogszabály alkalmazás, engedélyezés kezd kiszámíthatatlanná válni. Néhány példát felsorol a héten tapasztalt anomáliákból (NATURA 2000-es területen meglévő objektum kiegészítését nem engedélyezték, párhuzamos eljárások folynak a katasztrófavédelem részéről a bányászati hulladék értelmezése körüli problémák). Felhívja a figyelmet a katasztrófavédelmi hatóság és a bányahatóság közötti hatáskör elhatárolás szükségességére.

Dr. Tamaga Ferenc az MBFH elnök-helyettese erre reagálva tájékoztatást adott arról, hogy Jászai Sándor elnök úr a szénhidrogén iparban keletkező bányászati hulladékok tekintetében egységes jogalkalmazás érdekében a bányakapitányságok részére értelmezést adott ki és az MBFH hamarosan az együttműködési megállapodás megújítása miatt egyeztetést tart a katasztrófavédelem vezetésével.

Törő György ügyvezető igazgató hozzászólása:

Az MBFH elnöki utasításban zárttá nyilvánította Magyarországot az energiahordozók-, illetve az ércek bányászatát illetően. Megfontolandó lenne ennek oldása a borsodi térség kisebb szénbányászati fejlesztéseit illetően, ahol a koncessziós eljárás jelentősen megnehezítené az újabb – a térségi szénellátást biztosító – bányanyitási kezdeményezéseket!

Dr. Tamaga Ferenc az MBFH elnök-helyettese erre reagálva elmondta, hogy ezt a kérdést – tekintettel arra, hogy a szenek esetében a zárttá nyilvánítás az MBFH elnökének közleménye alapján lépett hatályba – megvizsgálják, elősegítve a kisebb bányák mielőbbi megnyithatóságát, a különösen hátrányos helyzetű térség lakossági szénellátásának elősegítésére.

2. napirendi pont: Beszámoló az MBSZ elmúlt közgyűlés óta végzett tevékenységéről

Dr. Zoltay Ákos ügyvezető főtitkár beszámolója.

A főtitkári beszámoló a bányászat egészének helyzetét bemutató prezentációval indult, kiegészítve azokkal a kezdeményezésekkel, melyekkel az MBSZ a jogszabályalkotás folyamatában – javaslattételi lehetőségével élve – a bányászat működőképességét kívánja elősegíteni.

A prezentáció kiegészítéseképpen köszönetét fejezi ki az MBSZ javaslatok megalkotásában résztvevőknek, az MBSZ Jogi Bizottságának is.

Számos MBSZ jogszabály-módosítási javaslat született, melyek érvényesítésére lehetőséget ad a Bányatörvény módosításának ismételt megnyitása. Megfogalmazódtak azok a javaslatok is, melyek a bányászattal szembeni diszkrimináció feloldását célozzák (Országos Területrendezési Terv tv., helyi szabályozások, világörökség, kultúrtáj, helyi adók telekadók stb.) kérdéskörében. Fontos kérdés az önkormányzatok – bányászatot támogató – érdekeltségi rendszerének megteremtése, a hagyományőrzés fellegvárainak a bányászati múzeumoknak működési fenntarthatóságát biztosító szabályozások megvalósítása.

Kiemelendőek azok a módosító indítványok (bányászati technológiákhoz kapcsolódó gázolaj felhasználás jövedéki adó visszatérítés elérése, bányatelkekre kiterjesztett telekadó elkerülése, bányászati múzeumok működési támogatása) melyek az NFM cselekvési tervek, illetve az NGM bányászati iparstratégia véleményezése kapcsán is az MBSZ részéről megfogalmazódtak.

A bányászat társadalmi megítélésének formálása kapcsán fontos kezdeményezés a TEÁOR főtevékenység szerinti besorolásból adódó megalázóan kedvezőtlen helyzetkép módosítása, mely a KSH számbavétel korrekcióját, de legalább is bányajáradék bevallások kiegészítő kérdéseként a bányászatban foglalkoztatottak reális számbavételét célozza.

Az MBSZ érdekérvényesítő tevékenységében meghatározó az a munka mely a Tagozatok aktivitásából adódik a Nemzeti Energia Stratégia, a cselekvési tervek, az iparstratégiák kidolgozása, valamint a jogszabályalkotás véleményezése, illetve módosító javaslatok kezdeményezése és előkészítése kapcsán.

Kiemelendő a hazai országos szintű programokat, a nemzetközi együttműködéseket tagvállalati szinten történő támogatások megvalósítása.
Így a 2011 évi az EU Magyarországi soros elnökség jegyében rendezett:
– EUROMINES-MBSZ nemzetközi konferencia (Magyar Horizont Energia Kft. „arany-fokozatú” támogatása, a MOL Nyrt. MBSZ támogatása),
– a UEPG bizottsági ülések támogatása;
továbbá a hazai bányászati ünnepeink:
– a Bányásznap (COLAS Északkő Kft. – Perlit 92’ Kft. helyi rendezési támogatása);
– a Szent Borbála napi országos központi ünnepség megrendezésének (OMYA Hungária Kft., Kvarchomok Kft.)
támogatása;

Határozat: a közgyűlés az MBSZ tevékenységéről szóló beszámolót egyhangúlag – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – elfogadta.

3. napirendi pont: Az Alaptörvény, valamint „Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” szóló 2011. évi CLXXV. törvény kapcsán esedékessé vált Alapszabály módosítás, továbbá a 2011. évi mérlegbeszámoló elfogadása.

Dr. Zoltay Ákos ügyvezető főtitkár az MBSZ tevékenységéről szóló beszámoló folytatásaként ismertette a 2011. évi mérlegbeszámolót.

A gazdasági világvállság a magyar gazdaságra – különösen az építőiparra, ennek következtében az építőipari bányászatra – is drasztikusan hat ki. Ez érzékelhető az árbevétel arányos tagdíj-bevételeinek csökkenése következtében MBSZ gazdálkodásában is. A gazdálkodási helyzetet kedvezőtlenül befolyásolta továbbá az, hogy a nagyságrendjüket tekintve jelentősebb szerepet vállaló egyes tagvállalatok nehéz helyzete miatt nem-, vagy csak korlátozottan tudtak eleget tenni árbevétel-arányos tagdíjfizetési kötelezettségüknek.
Köszönet illeti mindazokat a Tagvállalatokat, akik teljesítették / teljesíteni tudták az önként vállalt tagdíjfizetési kötelezettségüket, illetve mindazoknak, akik ezen felül tagdíj-kiegészítéseikkel külön támogatták az MBSZ működőképességének fenntartását!

A működés fenntartása a korábbi évek tartalékainak felhasználásával, illetve a tagdíj kiegészítésekkel realizálódott.

Dr. Holoda Attila elnök: bejelentette, hogy a Közgyűlést megelőzően az MBSZ Elnöksége a költségvetési mérleg- beszámolót elfogadta és a tisztelt Közgyűlésnek elfogadásra javasolja. Megkérdezi, hogy van e valakinek kérdése, hozzászólása.

Kérdések, hozzászólások hiányában kéri a közgyűlést, hogy szavazzon az MBSZ költségvetési beszámolójának, mérlegének elfogadásáról.

Határozat: a Közgyűlés az MBSZ költségvetési beszámolóját, mérlegét egyhangúan – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – elfogadta.

Dr. Holoda Attila elnök: bejelentette, hogy az Alaptörvény, valamint „Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról” szóló 2011. évi CLXXV. törvény kapcsán esedékessé vált Alapszabály módosítás.

Tekintettel arra, hogy a civil törvény szerinti „közhasznúsági státusz” elnyerésének egyik feltétele a kettős könyvvitel – melyet a mérlegforduló napján 2012. december 31.-én – lehet realizálni, ezért az Alapszabály módosításra az MBSZ Elnökségének javaslata szerint csupán a triviális kérdések kapcsán kerül sor. A javaslat kiegészül néhány kérdéssel, nevezetesen az MBSZ angol nyelvű rövidített nevére, továbbá arra, hogy a működés támogatási lehetősége a tagíjon, tagdíj-kiegészítésen túl az „adomány” címén befizetett támogatásra is kiterjedhessen.

Határozat: a Közgyűlés az MBSZ alapszabály-módosító javaslatot egyhangúan – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – elfogadja.

4. napirendi pont: Aktuális feladatok
– Új tagfelvétel: az elmúlt évben az MBSZ Elnöksége által elfogadott FALCON-TXM Kft, valamint a KIPE-GRAVEL Kft. csatlakozási nyilatkozatát követően a RIKOPET Kft. is bejelentette, hogy az MBSZ tagja kíván lenni;
– A tagvállalatainknál bekövetkezett személyi változások miatt változik a képviseleti jogosultság nélküli elnökségi tagok összetétele. Ezúton is megköszönve Böhm Balázs, Jászberényi Zoltán és Dulházi István eddigi elnökségi tagok kiemelkedő munkáját, új elnökségi tagok megválasztását javasoljuk (Böhm Balázs úr helyett Merkl István urat a KÖKA Kft ügyvezető igazgatóját; Jászberényi Zoltán vezérigazgató úr helyett Fritsch László urat E.-ON igazgatósági tagját. Dúlházi István úr helyett nem választunk, mert a Dunai Kavicsüzemek Kft. a Duna-Dráva Cement Kft. része, Szarkándi János elnök-vezérigazgató úrral egyeztetve Ő képviseli az egész vertikumot az Elnökségben)

Dr. Holoda Attila elnök: kérte a közgyűlést, szavazzon a tagfelvétel, illetve az új – képviseleti jogosultság nélküli – elnökségi tagok elfogadásáról

Határozat: a közgyűlés az előterjesztéseket, egyhangúlag – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – elfogadta.

5. napirendi pont: Egyebek

Dr. Holoda Attila elnök: megállapította, hogy az egyebek napirend kapcsán hozzászólás nincs, megköszönte a részvételt, és a közgyűlést bezárta.